GOOGLE STRÁVIL ROKY STUDOVÁNÍM EFEKTIVITY TÝMU
Nejlepší společnosti jsou tvořeny ze skvělých týmů. Povšimněte si, i když je daná společnost plná „hráčů“, neznamená to, že budou úspěšní, když jim chybí schopnost dobře spolupracovat. To je důvod, proč nedávno Google pátral po tom, co dělá tým úspěšným. Celou studii nazval Project Aristotle, jakožto poctu výroku tohoto slavného filozofa „Celek je větší než součet jeho částí.“
Definovat efektivitu týmu rozhodují kritéria měřící kvalitativní i kvantitativní data. Aby se k těmto datům dostal, bylo zapotřebí zanalyzovat několik týmů a zorganizovat interview se stovkami vedoucích a členy týmů.
Výzkum shrnuje týmovou efektivitu ve čtyřech různých liniích:
1. hodnocení týmu výkonným vedoucím týmu;
2. hodnocení týmu vedoucím týmu;
3. hodnocení týmu členy týmu;
4. výkonnost prodeje vůči čtvrtletní kvótě
Co tedy zjistili?
Výzkumníci zjistili, že méně záleží na tom, kdo je v týmu a více na tom, jak tým spolupracuje dohromady.
Jednoduše psychologické bezpečí odkazuje na individuální vnímání risku, kdy odpovědí je přijmutí odpovědnosti členy týmu za proces riskování.
NA ČEM NEJVÍCE ZÁLEŽÍ
Co je nejdůležitějším faktorem přispívající k efektivitě týmu?
Je to tzv. psychologický pocit bezpečí.
Google celý proces popisuje následovně:
V týmu s větším psychologickým bezpečím se členové cítí pohodlněji při riskování ve společnosti ostatních členů. Cítí se sebejistotu, že je nikdo s týmů neztrapní nebo nebude někdo trestán za případnou chybu.
Jinak řečeno, skvělé týmy fungují na konceptu důvěry.
Může se zdát, že se jedná o banální záležitost vytvořit důvěru mezi členy týmu, ale není to tak jednoduché. Například tým složený z pouhých pěti lidí může přinést množství různých pohledů, pracovních metod a nápadů, jak práci správně dokončit, zatímco skupina třiceti osob přijde nakonec s jedním neúplným stanoviskem.
A jak vaše chování pomůže vytvořit důvěru ve svůj tým? To se dozvíte v dalším článku :)
Pokud se chcete zlepšit v interakci s jednotlivými členy týmů a dozvědět se více, může vám k tomuto cíli pomoci například jeden z našich tréninkových kurzů o vybrání správného stylu komunikace s různými lidmi:
Zdroj: https://www.inc.com/justin-bariso/google-spent-years-studying-effective-teams-this-single-quality-contributed-most-to-their-success.html?cid=nl029week02day08